כיצד עורך דין לשון הרע יכול לעזור לך?
נכתב על ידי: עידן שלומן
תאריך: 18/02/19

חוק לשון הרע מאפשר לכל מי שנפגעו מתמונה, טקסט או אמירה כלשהי שפורסמה ברבים ופגעה בשמם, לתבוע פיצוי גם ללא הוכחת נזק בשל כך.

למרות שהעניין נשמע פשוט ובחינה של שחור מול לבן, הרי שלא בדיוק כך פני הדברים והנושא המשפטי מעט סבוך יותר. מעבר לכך ניתן לציין שמרבית תביעות לשון הרע או תביעות הוצאת דיבה נדחות על ידי בית המשפט.

לכן, במידה וגם אתם חשים נפגעים בשל דבר מה שפורסם נגדכם ברבים ואתם חושבים לתבוע על לשון הרע, רצוי מאוד ראשית כל לקבוע שעת ייעוץ משפטי בעניין עם עורך דין לשון הרע המומחה לתחום זה.

עורך דין הוצאת דיבה ולשון הרע מתחיל באבחון של סיכויי התביעה להביא לזכייה וקבלת פיצויי עבור התובע. אם הסיכויים נמוכים מלכתחילה, ההמלצה תהיה שלא לתבוע בגין לשון הרע \ תביעת דיבה.

האבחון מתחלק לשלושה פרמטרים עיקריים:

  1. הזכות לשם טובמול חופש הביטוי – כידוע בישראל קיימת הזכות הבסיסית של חופש הביטוי המאפשרת לכל אזרח להתבטאבחופשיות בנושאים כאלו ואחרים, והכל במטרה למנוע הגבלה של האזרחים ופגיעהבזכות הכה בסיסית שלהם. לעתים קרובות חופש הביטוי מתנגש עם חוק לשון הרע וישלבדוק אם אכן יש לשון הרע במשקל גדול יותר מאשר זה הניתן לחופש הביטוי כדישתהיה סיבה לתביעה בעניין.
  2. היקף הנזקשנגרם לתובע – יש לבחון את מידת הנזק והיקפה עבור התובע. אם מידת הנזק המידיאו העתידי קטנים ואינם משמעותיים, הרי שאין באמת עילה לתביעה. רק אם מידתהנזק נחשבת משמעותית תהיה עילה לתביעה בעניין זה.
  3. האפשרותלפיצוי ללא הוכחת נזק – בהתייחס לסעיף הקודם ניתן לתבוע פיצוי סטטוטורי ללאהוכחת נזק כיוון שהנזק ייתכן וייגרם לאורך זמן ו\או בעתיד.

רק לאחר חישוב של כל הפרמטרים הללו יוכל עורך דין לשון הרע לייעץ ללקוח שלו האם יש עילה לתביעה וסיכויי טוב לקבלת פיצויים או שאין סיכוי גבוה ולכן הוא אינו מצטרף לתביעה או לפחות עורך תיאום ציפיות מול הלקוח.

במערכת המשפטית אין ספק שתביעות לשון הרע או כאלו העוסקות סביב הזכות לשם טוב נמצאות במגמת עלייה ברמת העניין, וזאת כיוון שאמצעי המדיה החדשים והרשתות החברתיות הובילו רבים להיות עם "יד קלה על ההדק", אך באותה נשימה נוסיף כי במרבית המקרים אנשים נוטים להיפגע יתר על המידה ולחוש שעל כל פוסט או תמונה ניתן לתבוע ולזכות בפיצויים בדרך הקלה ואין כך הדבר.

חובה על כל מי שחש כך לשכור שירותי עורך דין תביעות דיבה ולהתנהל בצורה חכמה מהרגע הראשון בצורה עניינית ושקולה ולא על בסיס אמוציות בלבד.


 
אודות המחבר

עידן שלומן, מומחה לקידום אתרים בחברת Signup קידום אתרים.

קידום אתר זה מתבצע על ידי Signup קידום אתרים באינטרנט אשר עוסקת בשיווק וקידום אתרים באינטרנט.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article55303.aspx