עובדות חשובות בנושא פנסיה
נכתב על ידי: אבי
תאריך: 30/10/16

כיום כל אחד יודע שחשוב מאוד לדאוג לפנסיה, שחשוב מאוד לדאוג ליום שאחרי הפרישה. עם זאת, יש לעשות מעט שיעורי בית בטרם מקבלים החלטה, כאשר באופן כלל ראוי לדעת שישנן שלוש אופציות עיקריות: קרן פנסיה, קופת גמל ותכנית ביטוח. בעיקרון קיימים מגוון הבדלים בין מגוון המוצרים, כאשר רוב ההבדלים נוגעים לחיסכון, אופי ההתקשרות, הצורה בה מקבלים את הכספים, גובה ההוצאות, מרכיבי ההשקעה וכמובן שיטת הביטוח וההטבות שכול שיטה כוללת.

אופציות והשלכות

באופן כללי קרן פנסיה מבטיחה קצבה חודשית ואילו קופת גמל ותוכניות הביטוח השונות מבטיחות סכום כספי שניתן במכה, כלומר באופן חד פעמי ניתן סכום גדול שאותו חסכתם במהלך השנים, כאשר אופציה נוספת היא לקבל תשלום חודשי, אך להבדיל מקרן פנסיה, במקרה זה ההכנסה החודשית מיועדת רק עבור תקופה מוגבלת. מה עדיף? האם סכום חודשי, או שמא סכום גדול שניתן במכה אחת? ובכן אין לכך תשובה אחת ובנקודה זו על כל אחד לשאול את עצמו מה יותר נכון עבורו, כאשר יש מצבים בהם יותר נכון לפזר את הסכום טיפין טיפין על מנת להימנע מפזרנות, ולעיתים יש צורך בסכום גדול שניתן בפעם אחת (למשל על מנת להשקיע בנכס מניב).

דמי ניהול

ראוי לדעת שעל התענוג יש לשלם, ולו כי דבר אינו ניתן בחינם. מכאן שיש לשלם דמי ניהול שנלקחים מהתשלום החודשי וההפקדה שנצברה עם הזמן. כמו כן לצד העובדה שיש לשלם על השירות, גם יש לשאוף לשלם כמה שפחות, וזאת מבלי לוותר על תנאים, מקצועיות ועל אמינות החברה. כיצד אם כן ניתן להשיג יותר ולשלם פחות? ובכן פה יש צורך לערוך סקר שוק, להתעניין בדעת קהל ואף להיעזר בגופים שמתמחים בהכוונה אישית.

הטבות מס

כאשר מדובר בקרנות פנסיה, יש לדעת שגם עצמאים זכאיים להטבות מס, הן על סך ההפקדות בקרנות השתלמות והן על ההפקדות בקופת הגמל. גובה הטבת המס נקבע לפי המס השולי, שהוא עצמו מוגבל ע"י תקרת ההפקדה. בנוסף נציין שמי שמפקיד בקרן השתלמות יימצא זכאי להטבות בכול הנוגע למס ניכוי וזיכוי, כאשר השווי של הטבת זיכוי הנו כ35% מסך ההפקדה ולפי גובה התקרה, ואילו השווי של הטבת הניכוי נמדדת לפי המס השולי, וגם היא תימצא מושפעת מגובה תקרת ההפקדה. בשורה התחתונה אם רק מעט מבררים, נחשפים לשלל האופציות השונות, ועל כן שנותר זה לעשות שיעורי בית ולצאת נשכרים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article49999.aspx