לימודי וטרינריה - תכני הלימוד ואפשרויות תעסוקה
נכתב על ידי: רוני ארז
תאריך: 03/09/13

בעלי חיים תופסים מקום מרכזי בחיינו כחיות מחמד או משק, שמירה או עבודה, ובנוסף לכך החיות חשובות לבני האדם לצרכי מזון, לבוש ושמירה על האיזון הטבעי. לדוגמא, הדבורים חשובות לא רק לייצור דבש אלא גם להאבקת צמחי מאכל רבים, ואילו חתולים משמשים לא רק כחיות מחמד אלא גם למניעת התרבות מכרסמים וזוחלים באזור המחייה. על מנת לשמור על החיות ולדאוג לבריאותן יש צורך באנשי מקצוע מיומנים אשר סיימו לימודי וטרינריה בארץ או בחו"ל.

תוכנית לימודי וטרינריה

תוכנית לימודי וטרינריה נמשכת בארץ שבע שנים ובחו"ל חמש שנים, ונועדה להכשיר רופאים לטיפול בסוגים שונים של בעלי חיים ובעיות בריאותיות. לדוגמא, ישנם וטרינרים המתמחים בחיות בית, חיות משק, חיות בר או חיות ימיות. כמו כן, ניתן להתמחות ברפואה וטרינרית כללית, כירורגית, מחקר, מניעת מחלות, ופיקוח על תנאי תברואה ותזונה של בעלי חיים. התוכניות השונות מתחלקות ללימודים קדם קליניים בשנים הראשונות, וללימודים קליניים עיוניים ומעשיים במרפאות, משקים ובתי חולים וטרינריים.

אפשרויות תעסוקה

עם תום לימודי וטרינריה וקבלת רישיון עבודה יכולים הבוגרים למצוא עבודה בקליניקות פרטיות, בתי חולים וטרינריים, מכוני מחקר, משקי בעלי חיים, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, החברה להגנת הטבע, גני חיות, פינות חי ובעמותות בעלי חיים. בהתאם להתמחותו משתלב הווטרינר בתחומים תעסוקה שונים, כגון כירורג, נוירולוג, אופתימולוג, בריאות הציבור, מטפל בסוסים, חוקר ועובד מעבדה.

היכן לומדים

בישראל ניתן ללמוד וטרינריה באופן מלא רק באוניברסיטה העברית בפקולטה לחקלאות שברחובות, ובשל מספר המקומות המצומצם מוצבים בפני המעומדים תנאי קבלה גבוהים במיוחד. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן בהחלט ללמוד וטרינריה בחו"ל באוניברסיטאות חקלאיות, או בפקולטות לרפואה המציעות גם מסלולי רפואה כללית, רפואת שיניים, רוקחות ופיזיותרפיה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39670.aspx