בדיקת גז ראדון
נכתב על ידי: אשד
תאריך: 18/08/13

בדיקת גז ראדון היא בין הבדיקות החשובות שיש לבצע.

גז ראדון הוא גז שתוקף בשקט, הוא חסר צבע או ריח וקשה להבחין בו. הגילוי ייעשה באמצעות גלאים מיוחדים ועל ידי אנשי מקצוע. כאשר יש חשש ניתן לפנות לעזרת המשרד להגנת הסביבה ולבקש הכוונה וייעוץ. המשרד לאיכות הסביבה הוא המוסמך לבצע בדיקת גז ראדון ומתן היתרים מתאימים לביקורת מבנים. בכל שאלה ניתן לפנות למשרד לאיכות הסביבה ולקבל מענה מקצועי ואמין. המשרד לאיכות הסביבה מספק גם רשימה של נותני השירות המבצעים בדיקת גז ראדון למניעת אי הבנות בהזמנת איש מקצוע לא אמין או מוסמך לבצע בדית גז ראדון.

בדיקת בית וגז ראדון צריכה להתבצע בכל מבנה שכן הוא מצוי בכל מבנה ומתרכז בעיקר במקומות הנמוכים והנסתרים שבו.

אנשים הסבורים שאינם צריכים לבצע בדיקת גז ראדון מאחר וביתם מאוורר דיו, צריכים לשקול בשנית.גז ראדון לא פוסח על אף מבנה שיש בו אדמה, קרקע או שבנוי מחומרים בהם יש אדמה. גז ראדון חודר מן הקרקע במקומות בהם תחלופת האוויר וריכוז החמצן נמוכים עלול להיאסף ולהיאגר בריכוזים מסוכנים.

ריכוז גז הראדון שמצוי במבנה תלוי בגורמים רבים. בכל מקרה אין להסתכן וחשוב לבצע בדיקת גז ראדון שתקבע את ריכוז הגז ותנחה בהתאם לממצאים.

בדק בית למציאת גז ראדון היא בבחינת בדיקה הרת גורל. גז ראדון הוא רעיל ומסוכן וחשוב להיות עם האצבע על הדופק ולערוך בדיקת גז ראדון לעיתים תכופות.

תדירות בדיקת גז ראדון מותנת בסוג המבנה. מאחר וגז ראדון חודר מן הקרקע בתי קרקע הינם בעלי הסיכון הגבוה ביותר ולכן אין מן הנמנע שבדיקות לריכוז גז ראדון יתבצעו בטווחים קצרים מאד יחסית.

מבנים ציבוריים כמו בתי ספר מחוייבית לערוך בדיקת גז ראדון ולטפל בממצאים שמתגלים.משרד לאיכות הסביבה מנחה באופן מפורט מה יש לעשות אם הממצאים שהתגלו גבוהים בהרבה מהנורמה המקובלת.


 
אודות המחבר

אשד התחדשות עירונית המובילה בישראל בשירותי תמ"א 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39418.aspx