דף הבית פיננסים וכספים מט"ח ניתוח פונדמנטלי מול ניתוח טכני בשוק המט"ח
ניתוח פונדמנטלי מול ניתוח טכני בשוק המט"ח
שי באטון 10/06/08 |  צפיות: 2896

מאת שי באטון, רו"ח * מאת שי באטון, רו"ח *

סוחרים בשוק המט"ח מסתמכים בדרך-כלל על שתי שיטות בסיסיות כדי לבצע מחקר שוק ולנסות לחזות תנודות מחירים: ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני.

ניתוח פונדמנטלי הינו ככלל לימוד מצבה הכלכלי של מדינה מסוימת. הרעיון מאחורי גישת "התמונה הגדולה" הינו שככל שהכלכלה של מדינה מסוימת חזקה יותר, כך זה ישפיע על הביקוש למטבע שלה, מה שיוביל בסופו של דבר להשפעה על שער המטבע.

מצדו השני של המטבע ישנה השיטה הטכנית לפיה בשער המטבע כבר מגולמים כל הפקטורים הכלכליים והחדשות למיניהן, ומה שכדאי לנתח הינו תרשימים. האמונה הבסיסית כאן הינה שלשערי המטבע ישנן תבניות שחוזרות על עצמן, ועל-ידי ניתוח של תבניות מחיר היסטוריות סוחר יוכל לחזות את הכיוון העתידי בו יילך שער המטבע.

במאמר זה נקיים דיון כללי על שתי השיטות ונסכם כמה מהאינדיקטורים הפופולריים ביותר לחיזוי תנודות בשערי מטבעות.

למספר גורמים עשויה להיות השפעה מכרעת על שער מטבע. למשל פוליטיקה, חוסן כלכלי, ספקולציות, תחזיות כלכליות, שערי אינפלציה, תנועות הון ושערי ריבית.

ניתוח פונדמנטלי לכשעצמו יכול להיות מחולק לשתי קטגוריות עיקריות: תנועות הון ומאזני סחר.

תנועות הון של מדינה הינה הכמות נטו של מטבע שנסחרת באמצעות השקעות שונות: בחברות, במניות, בנדל"ן וכו'. אפשר לקרוא לזה גם "ההשקעות הזרות נטו במדינה". ככל שמשקיעים זרים ירצו יותר להשקיע במדינה כלשהי, מדד זה יהיה חיובי והביקוש למטבע המדינה יגדל ויביא עמו גם שינוי בשער המטבע. ולהיפך, אם משקיעים "בורחים" ממדינה מסוימת עלולה להיות לכך השפעה הרסנית על שער המטבע שלה.

מאזן הסחר משקף את עודף/גירעון הייצוא על הייבוא של המדינה, ואת ההשפעות הנגזרות שעשויות להיות לו על שער המטבע שלה.

מדינה שיש לה מאזן סחר חיובי, דהיינו מייצאת יותר מאשר מייבאת, צוברת עודפים התורמים לחיזוק המטבע המקומי, ומדינה שיש לה מאזן סחר שלילי, צוברת גרעונות המחלישים את המטבע המקומי. משק שמיצא יותר מאשר מייבא מעיד על כלכלה חזקה ותהיה לכך השפעה חיובית על שער המטבע של אותה מדינה.

סוחרים המבצעים ניתוח פונדמנטלי לומדים מספר אינדיקטורים כלכליים בכדי להעריך את חוזקה של כלכלת המדינה.

כמה מהאינדיקטורים החשובים הינם:
התוצר המקומי הגולמי (מייצג את השווי הכולל של המוצרים והשירותים שהמשק ייצר);
מכירות קמעונאיות (מייצג את סה"כ ההכנסות של עסקי הקמעונאות מהצרכנים);
התפוקה התעשייתית (מייצג את השינוי בתפוקת הייצור של מפעלים, מכרות ותעשיות);
ומדד המחירים לצרכן (המודד את השינוי במחירים של מוצרי צריכה).

למרות שישנם אינדיקטורים כלכליים נוספים שנבדקים, אלו שתוארו לעיל הינם המוכרים והפופולריים ביותר, ומספקים ניתוח בסיסי על חוזקה של כלכלת מדינה ומכאן על יציבות שערי המטבע שלה.

האינדיקטורים הללו מתפרסמים באופן קבוע ע"י סוכנויות ממשלתיות שונות וגופים לא-ממשלתיים מסוימים.

סוחר המשתמש בניתוח פונדמנטלי בדרך-כלל יהיה מעודכן תמיד לגבי זמני הפרסום של האינדיקטורים הכלכליים, יעקוב ב-"שידור חי" אחר פרסום האינדיקטור ומייד לאחריו על ההשפעה שיש לפרסום על שער המטבע. לאחר מעקב מתמשך אחרי השפעות האינדיקטורים על שערי המטבע, יוכל הסוחר לקבוע טוב יותר את ההשפעה הפוטנציאלית שתהיה לפרסום כל אינדיקטור על שער המטבע.

מנתחים טכניים ישתמשו בדרך-כלל בתרשימים ותבניות בכדי לנסות לחזות שינויים בשער המטבע, הן מבחינת הכיוון והן מבחינת היקף השינוי.

כלי נפוץ בקרב המנתחים הטכניים הינו ה-"נרות היפניים". נר יפני כולל את שערי הפתיחה והסגירה של טווח מסחר ספציפי, וכן את השער הגבוה והנמוך בו נסחר המטבע באותו טווח זמן. נרות יפניים מאפשרים לסוחר לגלות מידע רב על השוק ולקבל החלטות אפקטיביות.

כשמבצעים ניתוח טכני של מטבע, רוב הסוחרים משתמשים באינדיקטור טכני אחד לפחות בכדי להעריך את כיוון השוק ועוצמתו.

חלק מהאינדיקטורים הפופולריים הינם:

מתנד החפיפה/סטיה (macd) – מורכב משני ממוצעים נעים. כשממוצע נע אחד חוצה את השני, עשויה להתרחש היפוך מגמה במטבע.

המדד הסטוכסטי – פועל במידה רבה כמו macd. שניהם יכולים להיות בשימוש יחדיו בכדי לאשר שינוי מגמה.

מדד העוצמה היחסית (rsi) – מספק מידע האם המטבע נמצא ברכישות-יתר או מכירות-יתר, וכן האם סביר שהמטבע נמצא במגמת עליה או ירידה.

רצועות בולינגר – מדד ייחודי המורכב משלושה קווים (האמצעי הינו ממוצע נע), ומספק מידע על תנודתיות השוק.

מספרי פיבונאצ'י – מספקים מידע על תחזיות נסיגה אפשריות בעת מגמה של השוק. בניגוד למרבית האינדיקטורים האחרים, פיבונאצ'י הינו אינדיקטור מוביל לקביעת תנועה עתידית של השוק ולא לניתוח העבר.

בעוד שתי השיטות, הן הפונדמנטלית והן הטכנית מספקות מידע מועיל על השוק, הרי שלשתיהן יש חוזקות וחולשות.

ה-"תמונה הגדולה" של הניתוח הפונדמנטלי טובה לחיזוי מגמות ארוכות-טווח בשערי המטבע, אך היא אינה נותנת מידע מספיק לגבי נקודות כניסה ויציאה של סוחר לשוק.

ניתוח טכני לעומת זאת אפקטיבי יותר בחיזוי תנודות קצרות-טווח של השוק (פחות משלושה חודשים), אך הוא סובל מ-"עיוורון" בכל הנוגע לתנודות מחירים חדות העלולות להתרחש עקב פרסומו של אינדיקטור כלכלי זה או אחר.

שילוב שתי השיטות עשוי לתת לסוחר המט"ח את האיזון הטוב ביותר באסטרטגית המסחר שלו. באמצעות מעקב אחר אידיקטורים שונים משתי השיטות, הסוחר יקבל הבנה טובה יותר לגבי מה שיעבוד הכי טוב עבורו בהקשר לאסטרטגית המסחר ואופן המסחר הייחודי שלו.

רוצה ללמוד עוד על מסחר במט"ח?

דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שי באטון

הכותב הינו רואה חשבון, בוגר כלכלה וחשבונאות מאונ' בן-גוריון. מנכ"ל ומייסד משותף של cash flow israel, המרכז הישראלי ליזמים ומשקיעים המפעיל מכללה ובה קורסים מגוונים בתחומים הפיננסיים והעסקיים: נדל"ן עסקים שוק ההון כסף באינטרנט . 


מאמרים נוספים מאת שי באטון
 
רכישת נדל"ן מושכר: מה לבדוק?
16/06/08 | נדל"ן
השתמש ברשימה להלן לצורך בדיקת נאותות לפני שאתה רוכש נכס נדל"ן מניב ומושכר – בין אם בנין, דירה או נכס מסחרי. הוא יסייע בידך להימנע מהפתעות של "היום שאחרי" הרכישה.

רכישה או השקעה בעסק: מה לבדוק?
16/06/08 | השקעות
קיבלת החלטה עקרונית להשקיע או לרכוש עסק? ללא קשר למהות החלפת הנכסים או איך מתבצעת העסקה, בין אם רכישת מניות, מיזוג, רכישת פעילות עסקית, רכישת ציוד ונכסים וכו', כדאי לוודא שאתה יודע למה אתה נכנס באמצעות השגת מידע מפורט מהמוכר אודות מצבו העסקי והפיננסי של העסק. להלן רשימת תיוג (צ'קליסט) הכוללת את המידע והמסמכים שעליך לאסוף ולבדוק:

משכיר לעצמאי – המדריך למעבר
העבודה שלך משעממת והיא כבר לא "מה שהיה פעם"? הבוס שלך שולט בסדרי העדיפויות שלך ובזמנך, ואתה לא מצליח למצוא כר פורה להתלהבות והיצירתיות המפעמים בך – אתה משתוקק לצרוח "אני שונא את העבודה שלי!!!"? ובכן, אולי הגיע הזמן שתכיר בעובדה: אתה מתנודד על סולם הקריירה שלך, ואתה רוצה לקפוץ ממנו!

7 צעדים לעצמאות כלכלית באמצעות האינטרנט
מה אם להגיע לעצמאות כלכלית היה קל כמו לקחת את הרכב ולהגיע לכל מקום אחר בארץ? מה היית אומר לו היתה דרך טובה וקלה להפוך לחופשי מבחינה כלכלית? אם יש לך חלום להגיע לחופש כלכלי, כדאי שתדע שהמעצמה הגדולה בעולם – ארצות הברית של אמריקה – נוסדה על בסיס החלום לחופש.

עבודה מהבית: טיפים להקמת עסק אינטרנט ביתי מצליח
הכנסה נוספת הפכה לכורח המציאות
עם העלייה המתמדת בהוצאות המחיה של משק הבית, יצירת הכנסות נוספות מעבר לעיסוק היומיומי הפכה לצורך כמעט הכרחי במשפחות רבות. רבים ממשקי הבית בימינו אינם יכולים להסתמך רק על משכורתם בכדי להתקיים ברמת-חיים סבירה, לכן רבים מהם פונים לאינטרנט בתקווה להקים עסק ביתי מצליח משלהם שיעזור לכסות את הוצאות המחיה ואולי אף להגיע לעצמאות כלכלית בשלב כלשהו בעתיד


משקיע? השתמש באינטליגנציה הרגשית שלך
16/06/08 | השקעות
חושב שהמשקיעים המצליחים ביותר הם אלו שהינם החכמים ביותר? תחשוב שוב. השקעה קשורה יותר ל- אינטליגנציה רגשית (EQ) מאשר למנת משכל (IQ). רוצה דוגמא? בבקשה.

4 צעדים לשמירה על משמעת עצמית בשוק תנודתי
16/06/08 | שוק ההון
האם אי פעם האשמת את עצמך בכך שאין לך משמעת עצמית מספקת בכדי לעקוב אחרי תוכנית המסחר שלך?

למה צריך תוכנית מסחר?
16/06/08 | שוק ההון
תוכנית מסחר הינה אחד הרכיבים החשובים של "משחק" המסחר. תוכנית המסחר שלך אמורה להגיד לך במה להתרכז: קריטריונים לכניסה, קריטריונים ליציאה, ניהול כספי ועוד. לרוע המזל, סוחרים רבים מתעלמים מאלמנט חשוב זה בעסק המסחר שלהם.

מה מניע משקיעים, והאם הם באמת שונאי סיכון?
16/06/08 | השקעות
במאמר זה נדון כיצד לצמצם מכות כואבות שעלולות לבצע "סיכול ממוקד" לתיק ההשקעות שלך, ונראה עד כמה לעשות את מה שנראה "טבעי" עלול בעצם להיות נתיב בטוח להתרסקות.

עבודה מהבית: האם עסק ביתי הוא בשבילך?
מה נדרש בכדי להצליח בעסק מהבית? אמביציה, יכולת הנעה אישית, מוטיבציה, תשוקה ויכולת התמדה עיקשת הן תכונות סף. ללא אלו, כל הקשרים והכישורים שבעולם לא יעזרו לך להצליח. ברם, אם תשלב אותן עם כישוריך האישיים, ניסיונך וקשריך, סביר להניח שיהיה לך מה שנדרש.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI