דף הבית בידור ופנאי תיאטרון 1680תיאטרון נוצר-בלסטר
1680תיאטרון נוצר-בלסטר
ELYBIKORET 07/07/18 |  צפיות: 611
1680תיאטרון נוצר-בלסטד צילומים-יחצ'ן

 

תיאטרון נוצר הנה להקת אבנגרד שנוסדה בשנת 1991 הפועלת בבת ים. החל בשנת 2011היא פועלת באלומות המותאמים להצגות המוצגות. הלהקה מונה כ12 איש ובהצגה בלסטדBLASTED שראיתי אמש משתתפים שלושהשחקנים. בתיאטרון מצהירים כי כל הצגותיו "מתוכתבות עם נרטיבים ומודלים יסודיים בתרבותהישראלית...מודלים שעל ידיהם אנשים נקראים לחשוב,להיות ולמות-פרופ גרץ'.
ההצגה שראיתי אמש הוצגה במסגרת פסטיבל יפו הבינלאומי ובתום הפסטיבל היא ממשיכהלהציג בתיאטרון ההבית ביפו ברח'נועם 5 -הבנין של ביה'ס ניסן נתיב ששם גם הוצגהבמסגרת הפסטיבל.
מה זה בלסטד?בתרגום חופשי זה משהו פגום על ידי הרוח,התאורה,על ידי נפץ או כחטבעי. בשפת הרחוב משתמשים במילה כאשר רוצים להגיד שהורעל משתיה או סמים.
ההצגה שראינו הנו עיבוד חדשני למחזה מלא הסקנדלים ושערוריות כאשר הוצגבחו'ל.המחזה נכתב ע'י שרה קיין שהיתה סטודנטית  בזמן שכתבה אותו והמחזה הועלה באולםקטן ברויאל קורט בלונדון. התגובות על המחזה היו מאוד קיצוניות כאשר היו רבים בעדו ורבים נגדו.כל המבקריםהיו נגד המחזה וכל אנשי המקצוע בעדו.
ביותה בת 28 קיין שסבלה מהפרעות נפשיות תלתה את עצמה בשרוכי הנעלייםשלה.
לאחר אירוע טראגי זה המבקרים כתבו עליה שהיא 'כישרוןבחסד'.
המחזה עוסק במערכת יחסים בין אדם מבוגר-איאן עיתונאי גוסס מגולם ע'י מוטירוזנצוויג, לבין בחורה צעירה -קייט-השחקנית יעל מור הסובלת מפיגור מסויים. המחזה מתרחש באנגליה במלון בתקופת המצור של מלחמת העולם השניה  בלונדון. איאן מנסה לשכב איתה אך ללא הצלחה.בסוף הוא אונס אותה והיא בורחת. חייל-יונתן מילר -נכנס ומאיים על איאן שיהרוג אותו.פפצה נופלת והורסת חלקמהחדר בבית המלון והחייל מספר על מעשים נוראיים המתרחשים בחוץ.בסוף כאשר העיתונאיאינו מסכים לעסוק בנושא כעתונאי ,החייל אונס אותו ומתאבד.
קייט חוזרת עם תינוק שלקחה כדי להצילו .בחוץ היא משלמת בגופה עבור אוכל.
המחזה נכתב כדי לתאר את המציאות בתקופת מלחמה.אין מוסר,החיים אינם חיים,הכלזוועה,רעב,תשוקה,פורקן. כאשר המציאות היא מלחמה ,המוסר מאבד מערכו והחיים אינם אלא גהינום מדמם.
המחזה מיוחד .יש בו שפת תיאטרון לא שיגרתית.הרבה ניבולי פה,יש בו סצינות שרביםמהקהל יראו בהן גועל.יש אונס,ערום מלא הן נשי והן גברי.יש אוננות גלויה,מציצות,אונס גבר וגם אישה. יש בהצגה סצינות קשות לצפיה ,בוטות מאוד,ריאליסטיות ביותר שאין אפשרות לראותבתיאטרון רגיל כגון בשלושת התיאטרונים הגדולים המעלים מחזות קונבנציונליים בדרךכלל. המחזה בלסטר לא הוצג עד כה בארץ.
הבימוי של אבי גיבסון בר-אל שגם עיבד את המחזה מעולה.ריאליסטי ביותר.הבימוירחוק מלהיות עדין או מתחשב בקהל הצופים. ההתחלה איטית,מאכזבת אך במהרה הופך המחזה לקיצבי,מענין,מותח,מלא הפתעותוסצינות לא צפויות וחריגות. צריך העזה גדולה לביים מחזה בצורה כזו ומגיע לבר-אל כל ההערכה עלההעזה.. אפשר לומר שהבימוי עושה את ההצגה.
התרגום הופקד בידי לילך דקל אבנרי,התפאורה -דינה קונסון והעלילהמתרחשת כאשר הקהל יושב בשורה בודדה ליד ארבעה הקירות של האולם שהוא גם הבמה והעלילהמתרחשת באמצע.התפאורה כוללת מעמדים עליהם פרחים,משקאות,טלפון ועוד והמתפוצצים במהלךההצגה.את התאורה והמוסיקה עיצב נדב ברנע ואת התלבושות רינת מוסקונה.
המשחק של רוזנצוויג טוב מאוד.קשה מאוד לשחק תפקיד זה ביחוד כאשר חלקו משוחקבעירום מלא. יעל טובה.מתרגשת ומרגשת,מגמגמת,מתעלפת ובוכה.מורגש במשחקה איפוק מסויים הנגרםגם מהתפקיד דהיינו של בחורה עם פיגור מסויים והפרעה  כל שהיא.
יונתן מילר- החייל טוב מאוד.ברוטלי,אכזר אך גם מתחשב.לא ברור דיומדוע לאחר שאנס את איאן מתאבד.האם הסיבה היא שבחיים כפי שתוארו בעת מלחמה ומצור עםכל הזוועות שבהם הוא אינו רוצה לחיות ולהיות חלק מהם.
הצגה חריגה ביותר,בימוי מיוחד מאוד וריאליסטי.משחק טוב בהתחשב בקושי שלהתפקידים.
לראות או לא לראות;אמנם קצת קשה לצפיה אך מענין וכדאי בהחלטלראות.ממליץ.נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון,7/7/2018 08:01


אליליאון

elybikoret@gmail.com

www.elybikoret.022.co.il

03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקראמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי

חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שלידהאגודה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה

מבקר התרבות של אתרי דעתון והפורטלשלי

מבקר גם באתרים עסקים,ק. דהמרקר.תפוז.פרשן

Word press


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ELYBIKORET

אלי ליאון-ELYBIKORET 


מאמרים נוספים מאת ELYBIKORET
 
1379ביאנקיני-סיור בים המלח
ביאנקיני כפר נופש בחוף הצפוני-מעולה

1737תיאטרון קרוב-חדשות אחרונות
15/03/19 | תיאטרון
הצגת סאטירה מעולה

1736כרמינה בורנה-קרל אורף-תז רשל'צ-פסטיבל מוסטונן
05/03/19 | מוסיקה
קונצרט מהפנט.מומלץ ביותר

1735רואים משם רואים מכאן-סידרת סירטי אופרה-האידה הסרט הראשון-ורדי
01/03/19 | קולנוע
סרט עם האופרה השלמה מפסטיבל זלצבורג

1734תז קאמרטה ירושלים-בצילו של בטהובן
23/02/19 | מוסיקה
יצירות של בטהובן ציקובסקי ואח

1738תז הבארוק ירושלים-מוסיקה מסן מרקו
19/02/19 | מוסיקה
מוסיקת בארוק שנוגנה בקתדרלת סן מרקו בונציה

1733אביב מחול סיני-פריחת הזמן
16/02/19 | מוסיקה
מחולות עפי המסורת הסינית

1732אנסמבלי המאה ה21-פארי,מדק,ליגטי
11/02/19 | מוסיקה
מוסיקה עכשוית.קונצרט מעולה ומומלץ

1731נשף המסכות-ורדי-האופרה הישראלית
10/02/19 | מוסיקה
משולש אוהבים המביא לאסון

1729,תז רשלצ-חגיגה משולשת
31/01/19 | מוסיקה
קונצרט מענין עם יצירה ישראלית מענינת
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI