דף הבית בידור ופנאי תיאטרון 1616שמשון-תיאטרון מיקרו
1616שמשון-תיאטרון מיקרו
ELYBIKORET 05/10/17 |  צפיות: 1083
-------

1616שמשון-תיאטרון מיקרו צילומים-אלי ליאון
כולם יודעים מי זה זאב ז'בוטינסקי אך מעטים יודעים שהוא כתב ספרבשם"שמשון"
הרומן שאינו מדוייק,ככל רומן,בעובדות הסטוריות שונות, מתאר את דמותוהטראגית של הגיבור שמשון שאינו יכול לספק את דרישות העם ונפשו חצויה. הוא גיבור ,הוא לוחם,אך סופו מר כי אינו יכול להביא לעם את מה שהוארצה וצפה. הוא הוביל כל מעמד,כל סצינה והניע את העלילה.
המחזה שעובד ,תורגם ובויים עפ'י הרומן על ידי יפים רוננברג מעניןביותר.הוא מרתק.הבימוי קיצבי ואין בו רגע שלא מתרחש משהו מענין על הבמה. הרבה קורה במחזה.שמשון מתחתן,יש לו אהבה שמביאה אותו לסוף מר.הוא בוגדבאשתו ולעיני אחרים ,גם בעמו.הוא נאלץ להתמודד לבדו עם התלבטויות קשות.
המחזה משוחק ומבויים נהדר. שמשון מגולם על ידי עופר ירושלמי .זהו תפקיד קשה לביצוע וירושלמי עמדבקשיי התפקיד בכבוד ובגבורה כשמשון הגיבור.הגיבור שנקרע בין שתי תרבויות,בין שניעולמות.
חייו מלאים תהפוכות.הוא מצליח לבטא  זאת היטב במשחקו המשובח המלא כח,אלימות במידה מסויימת,אכזריות ולוחם אמיץ. הוא נע ונד בין שתי התרבויות עד הסוף.
המחזה מלא יצרים המתפרצים שאי אפשר לעצרם.
זאת דרמה סוערת מלאת תהפוכות,יצרים,התלבטויות על גיבור תנכי טראגישהיה הן לוחם,הן מנהיג,הן מאהב והן בודד ואומלל שלא ידע את זהותו בצורה ברורה ולאידע לאן הוא שייך.
זאת הצגה לא שגרתית שיש בה הרבה פיוט,הרבה גבורה,הרבה אהבה והרבה כאב.הכל במעמדים דרמטיים רבים נהדרים.
הרומן נכתב על ידי ז'בוטינסקי ב1927 ברוסית ותורגם לעברית ב1927 עלידי ברוך קרופניק. למרות שתורגם לעברית קשה  לקרוא את הספר כי העברית של היום השתנתהבהרבה מאז והשפה של אז לא היתה מובנת היום. זאת גם הסיבה כי הספר לא זכה לקהל קוראים רב.
זה לא התרגום היחיד של הספר.מאז הוא תורגם פעמיים אך גם תרגומיםסבירים אלו לא הצליחו להביא את הספר לתודעת הציבור והוא כמעט ונשכח.
שאלתי 10 איש בגילאי 40-50 ואף אחד מהם לא ידע שז'בוטינסקי כתב ספרבשם זה אם כי כולם ידעו פרטים על ז'בוטינסקי.
כאשר ז'בוטינסקי כתב את הספר הוא תיאר את שמשון כמעריץ את הפלישתיםהכובשים.הם יצגו כנראה,את הבריטים בתקופת כתיבת הספר. הערבים ברומן הם הכנענים ששירתו את הכובשים.
רבים הסמלים וההקבלות בין המתואר בספר בתקופת שמשון לבין המציאות בזמןכתיבת הספר ובעקבותיו ההצגה. אם רוצים לראות את ההצגה וכמובן הספר,כאלגוריה הרי יש שפע אפשרויותלפירושים שונים.
בהצגה היה לי דבר אחד לא מובן בבימוי.מדוע הוא בחר למסור לכמעט כלהשחקנים שני תפקידים אחד כפלישתי ושני כיהודי. ודאי היתה לו כוונה כל שהיא בכך. אולי זה בא כדי לרמוז שכל אדם לא חשוב מי הוא מתנהג בהתאם לתפקידו ולאלפי מי הוא.כי אין הבדל מי אתה אלא מה אתה ואיזה תפקיד אתה ממלא.
ההצגה מפעילה אצל הצופה חושים רבים.הצופה אינו מסתפק רק בדרמההמוצגת.תוך כדי ההצגה מוקרנות על עמודים בשני הצדדים של הבמה תמונות שונות . חלק נכבד יש לחימר בו שמשון מורח  את עצמו,מפסל ומשתעשע.
הבמאי אומר על החימר שהוא משתמש בו בהצגה כי לחימר תכונות רבותמשותפות עם היהודים. התכונות הזהות ביניהם הן שהם רבי עוצמה,הם גם אבק-כלום,גם בוץ-שלא שוהדבר,אבן-חזקים וקשה לשבור אותם. את החימר אפשר לשנות ולעשות ממנו כל דבר. כאלו היו גם היהודים באותהתקופה דהיינו להיות מה שהשליטים רצו.
משחק השחקנים היה טוב מאוד.על שמשון-ירושלמי שהיתה דמות מורכבת שבוצעהיטב דבירתי. הוא הוביל כל מעמד ,כל סצינה והניע את העלילה.
כמה מילים על שאר מגלמי התפקידים הראשיים. רננה נתאי היא דלילה.היא מרגישה שדחו אותה וקנאה ויצר הנקמה גוברים עלאהבתה לשמשון ומביאים לגורלו המר .כל זה משוחק היטב על ידה.
נועה צנקל-קרני-שיחקה יפה כנערה יהודיה שאהבה את שמשון ולא עזבה אותוברגעים הקשים לפני מותו.
תיאטרון מיקרו נולד ובעצם נוסד ע'י אירינה גורליק שהקימה סטודיו למשחקבירושלים שהתפתח לתיאטרון מיקרו שהוא תיאטרון מקצועי לכל דבר הזוכה להערכה רבהומקיים את הצגותיו בתיאטרון ירושלים באולם נפרד. ההצגות שהוא מעלה קשורות בדרך כלל בתרבות הישראלית והיהודית.
בברפרטואר שלו הצגות שחלק מהן עדיין מוצגות כגון המלך הראשון,כימיםאחדים,חרדתו של המלך סלומון,כתב היד ,הרצלמאניה ועוד.

ביצוע השירים היה ע'י סימה גורן העיצוב האמנותי-איליה קוץ התלבושות ולנטינה סטץ המוסיקה דמארי טופרמן
רבים המשתתפים במחזה אך גיבורו כמובן שמשון שהוא המרכז והכל מתנהלסביבו.הוא המניע את העלילה ועיקר הענין בהצגה.עוד השתתפו השחקנים שלא הזכרתי רןכהן,אילן חזן,גבריאלה לנצמן,יוסף אלבלק,יצק פקר.
לראות או לא לראות:בימוי דרמטי מלא ענין.כדאי מאוד לראות.מומלץבחום.נכתבעל ידי elybikoret-אלי ליאון, 12/09/2017 11:24
אליליאון elybikoret@gmail.com www.elybikoret.022.co.il 03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקראמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהלקהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה מבקר התרבות של דעתון ושל הפורטל שלנו מבקר תרבות גם בעסקים,ק. דה מרקר,תפוז,פרשן WORD PRESS


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ELYBIKORET

אלי ליאון-ELYBIKORET 


מאמרים נוספים מאת ELYBIKORET
 
1746האירוויזיון בישראל-הכנות ואירועים
קצת על האירוויזיון וההכנות כאן

1745תז ראשון לציון-בעיקר ציקובסקי
19/04/19 | מוסיקה
קונצרט בו נוגנה בעיקר מוסיקה של ציקובסקי ק. לכינו וסימפוניה מס 5 גם ניתן אות הוכרה לשימעון כהן

1744מוזיאון פתח תיקוה-תערוכות חדשות
שתי תערוכות ומאוסף המוזיאון

1743םייק ניוז-מוזיאון חיפה
02/04/19 | צילום
תערוכה על ידיעות כוזבות-נושא אקטואלי לפני בחירות

1742טוסקה-פוציני-האופרה הישראלית
30/03/19 | מוסיקה
שיחזור של הפקת האופרה הראשונה שהוצגה ברומה ב1900

1740סולני תל אביב-עונות השנה
25/03/19 | מוסיקה
קונצרט מיוחד ונהדר

1741מקהלת הצבא האדום עם הגבעתרון בהיכל התרבות בתא
25/03/19 | מוסיקה
מופע מקסים מכל הבחינות

1379ביאנקיני-סיור בים המלח
ביאנקיני כפר נופש בחוף הצפוני-מעולה

1737תיאטרון קרוב-חדשות אחרונות
15/03/19 | תיאטרון
הצגת סאטירה מעולה

1736כרמינה בורנה-קרל אורף-תז רשל'צ-פסטיבל מוסטונן
05/03/19 | מוסיקה
קונצרט מהפנט.מומלץ ביותר
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI