דף הבית בידור ופנאי תיאטרון 1609המנהרה-רועי חן-תיאטרון גשר
1609המנהרה-רועי חן-תיאטרון גשר
ELYBIKORET 27/08/17 |  צפיות: 1008

1609המנהרה-רועי חן-תיאטרון גשר צילומים-אלי ליאון
רועי חן הוא מחזאי,סופר,שחקן,מתרגם. הוא ידוע ככותב בסיגנון ריאליסטי-פנטסטי וגם לא מציאותי. היה שחקן בתיאטרון מלינקי וכ10 שנים הוא משמש כדרמטורג הבית שלתיאטרון גשר. הוא כתב את המחזה "במנהרה" בהשראת התסריט של הסרט "שטח הפקר"מאת דניסטוביץ.האחרון היה עד למלחמה הגדולה שפרצה בין המדינות שהווו את יוגוסלביהלשעבר. במחזה "במנהרה" רועי חן מתאר מציאות אוטופית  שהיה נהדר לו היתהמתגשמת אך למרבה הצער"לא רואים אור בקצה המנהרה".
הסרט "שטח הפקר"מדבר על שני חיילים בוסני וסרבי הלכודים בשטח ההפקרבין בוסניה וסרביה  באין אפשרות להמלט משם. חייל בוסני שוכב על מוקש ואין לו אפשרות לזוז כי אחרת יתפוצץ.
עירד רובינשטיין במאי,שחקן ,סופר ובעל פרס התיאטרון הישראל יעל בימוילשנת 2015 ,ביים גם את ההצגה "המנהרה" המוצגת כעת בתיאטרון גשר.
חיילי צה"ל נתקלים בערבי מעזה במנהרה כשאין אפשרות לצאת ממנה. הם מאיימים אחד על השני עד שבסופו של דבר המטרה המשותפת-לצאת מהנהרהמחברת ביניהם,האחד עוזר לשני ולא מאיימים איש על רעהו.החיילים והמחבלים מבינים שכדי להנצל הם חייבים לשתף פעולה ולעזור אחדלשני.האם כולם מבינים זאת.אני בספק.
איש האו'ם מנסה לפשר ללא הצלחה עד שבאים העיתונאים, מפרסמים ומשדריםמה שרוצים והמתאים למטרתם, דבר שמשכיח את החיילים.
לא אכנס לשאלה איזה צד הישראלי או הערבי נראה במחזה טוב יותר כי לא זוהנקודה במחזה אם כי יש לשים לב עליה.
הדמיון רב והמציאות שונה .זאת סאטירה מעולה .הכל נאמר בצורה חדה,בוטהמאוד,רגישה ומעוררת למחשבות. היא שמה  את האדם -החייל במקום האחרון כאשר העתונות,הפוליטיקה הםהעיקר.
המצב הרציני הופך לקומדיה ,המציאות שרואים מעוותת ובלתי אפשריתהיום. יחסי החברות בין הישראלי והעזתי ,האכילה מהמזון של העזתי המטפל בפצועהישראלי,חיבוקים, כאשר היה חסר גם שיתנשקו,  מצב כזה היום בלתי אפשרי אם כי לו הדברהיה תלוי רק בהם -ולא במנהיגיהם יתכן והיה אפשרי.
הבמה חצויה לגובה בשניים.למטה המנהרה ולמעלה אולפן טלויזיה.העלילהעוברת לסרוגין מהחלק התחתון לחלק העליון של הבמה. מיכאל קרמנקו עיצב אותה נהדר,אורן דר עיצב את התלבושות,אבי יונהבואנה-במבי את התאורה,רועי ירקוני את המוסיקה ו יוסי בורד את הסאונד.
ההפקה כולה מעולה ,מותחת ,הבימוי קיצבי ביותר,יש העברה חלקה ומהירהבין המנהרה לאולפן הטלויזיה.המשחק נהדר של כל השחקנים כאשר כל אחד משחק נפלא .
כל ההצגה למרות הנושא אינה כבדה.היא מבויימת היטב,יש בה קטעיהומור,הכל מתנהל בקלילות. יש בהצגה נסיון ליפות את המציאות כי כפי שכתבתי בהתחלה רועי חן סגנונוריאליסטי-דמיוני.
זאת הצגה פוליטית וכוונתה לנגח את העיתונות,את הפוליטיקאים ובמידת מהובעדינות גם את ראשי הצבא.
בעיני העתונות והפוליטיקאים האנשים במנהרה הם רק כלים איתם אפשר לשחקכפי שרוצים לטובתם הבלעדית.
אמנם צוחקים,מתבדרים אך האופטימיות חסרה להצגה ולסופה.
האם בסוף ההצגה רואים את קצה המנהרה.בהצגה שביקרתי כל אחד קיבל תלושהצבעה ולפני התחלת ההצגה צריך היה להצביע האם יש או  אין אור בקצה המנהרה דהיינוהאם הוא אופטימי או פסימי במה שנוגע למצב.תוצאות המשאל שנאמרו בסוף לא עודדואותי.
רובינשטיין ביים את ההצגה ברגישות,בעוצמה,בהעזה.הצופה יכול להסכים אולא עם סופה אך אינו יכול להשאר אדיש .הוא אינו יכול לשנות את המציאות כפי שהאנשיםבמנהרה אינם יכולים לשנותה.
משתתפים בהצגה 9 אנשים.המקום אינו מאפשר להתעכב על כולם. עידו מוסרי מעולה כחייל הסדירניק צליל. המילואימניק יפתח-מיקי ליאו ןיש לו תפקיד קשה.הוא אינו יכול לזוזממקומו משך כל ההצגה אחרת יתפוצץ הוא משחק כל הזמן בשכיבה.התפקיד מבוצע היטב.
גם כל שאר השחקנים האחרים טובים מאוד כל אחד בתפקידו השונה.הנהשמותיהם פיראס נסאר -הישאם החמאסניק מעולה ,אלכסנדר סנדרוביץ  הבכיר הישראלי המוצגבצורה הומוריסטית במידת מה, עושה את המוטל עליו היטב וגם יובל ינאי בכירהרשות.
גם שחקני אולפן הטלויזיה קארין סרויה ,אורי יניב,פאולו א.מואורה ונועההר ציון עושים עבודה יפה.
לראות או לא לראות:הצגה מצויינת.בימוי נהדר.ביצוע טוב מאוד.ממליץלראות את ההצגה בין אם אתה מסכים או לא לנאמר בה.נכתבעל ידי elybikoret , 20/8/2017 09:54אליליאון elybikoret@gmail.com www.elybikoret.022.co.il 03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקראמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהלקהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה מבקר התרבות של דעתון ושל הפורטל שלנו מבקר תרבות גם בעסקים,ק. דה מרקר,תפוז,פרשן WORD PRESS


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ELYBIKORET

אלי ליאון-ELYBIKORET 


מאמרים נוספים מאת ELYBIKORET
 
1747משפט חוזר-תיאטרון גשר
25/04/19 | תיאטרון
חידה בלשית עפי ספרו שלליאד שהם

1746האירוויזיון בישראל-הכנות ואירועים
קצת על האירוויזיון וההכנות כאן

1745תז ראשון לציון-בעיקר ציקובסקי
19/04/19 | מוסיקה
קונצרט בו נוגנה בעיקר מוסיקה של ציקובסקי ק. לכינו וסימפוניה מס 5 גם ניתן אות הוכרה לשימעון כהן

1744מוזיאון פתח תיקוה-תערוכות חדשות
שתי תערוכות ומאוסף המוזיאון

1743םייק ניוז-מוזיאון חיפה
02/04/19 | צילום
תערוכה על ידיעות כוזבות-נושא אקטואלי לפני בחירות

1742טוסקה-פוציני-האופרה הישראלית
30/03/19 | מוסיקה
שיחזור של הפקת האופרה הראשונה שהוצגה ברומה ב1900

1740סולני תל אביב-עונות השנה
25/03/19 | מוסיקה
קונצרט מיוחד ונהדר

1741מקהלת הצבא האדום עם הגבעתרון בהיכל התרבות בתא
25/03/19 | מוסיקה
מופע מקסים מכל הבחינות

1379ביאנקיני-סיור בים המלח
ביאנקיני כפר נופש בחוף הצפוני-מעולה

1737תיאטרון קרוב-חדשות אחרונות
15/03/19 | תיאטרון
הצגת סאטירה מעולה
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI