דף הבית חוק ומשפט נזיקין האם קפיצה של חולה סכיזופרניה על פסי רכבת נחשבת כתאונת דרכים?
האם קפיצה של חולה סכיזופרניה על פסי רכבת נחשבת כתאונת דרכים?
אופיר בן צור 14/06/12 |  צפיות: 3054

האם קפיצה של חולה סכיזופרניה על פסי רכבת נחשבת כתאונת דרכים?

שאלה זו נדונה בת.א 1764/05 ע' א' צ' נ' רכבת ישראל בע"מ, הפניקס הישראלי, חברה לביטוח בע"מ ואח'.

שם דובר בצעיר כבן שלושים, אשר היה מוכר לשירותי בריאות הנפש כחולה נפש שאובחן כסובל מסכיזופרניה, ואושפז 6 פעמים בבית חולים פסיכיאטרי בטרם הקפיצה על פסי הרכבת. (חשוב להיוועץ בעורכי דין לתאונת דרכים) בעקבות הפגיעה ע"י הרכבת, נפצע התובע קשות, נותח, ידו נקטעה והוא היה מאושפז חודשים ארוכים בשיקום. התובע טען כי מדובר בתאונת דרכים כמשמעה בחוק הפיצויים לתאונות דרכים, ועל כן, על הנתבעות לפצותו על נזקיו. הנתבעות, מבטחות הרכב, טענו כי אין מדובר בתאונת דרכים, אלא במעשה מכוון של ניסיון התאבדות, המהווה חריג להגדרת תאונת דרכים שבחוק, אשר איננה מזכה בפיצוי. (חשוב להיוועץ בעורכי דין לתאונת דרכים) שאלה נוספת היא האם מצבו הנפשי של התובע במועד התאונה היה מעורער במידה כזו, שנשללו ממנו כושר השיפוט והרצון הדרושים לשם עשיית "מעשה מכוון" השולל את היותה של התאונה – "תאונת דרכים".

התכלית החקיקתית העומדת מאחורי הסייג הנוגע ל"מעשה במתכוון" נעוצה בתקנת הציבור: כאשר גורם הפגיעה מכוון – אין מדובר ב"תאונה" אשר אמורה להתרחש במקרה, ואין להטיל על הציבור את חובת הפיצוי בגין סיכון שכזה. תכלית זו אינה מתקיימת במקרה בו נגרמה התאונה כתוצאה ממעשהו של אדם מעורער בנפשו, אשר אין לדעת אם התכוון לשים קץ לחייו או שמא לא הבין את טיב מעשיו.

לאחר בחינת נסיבות המקרה, קבע בית המשפט כי מקובלת עליו עמדת התובע, לפיה לא היה מודע כלל למעשיו, ואיבד את כושר שיפוטו ובוחן המציאות, ולכן לא גיבש כוונה להתאבד. (חשוב להיוועץ בעורכי דין לתאונת דרכים) בית המשפט התבסס על חוות דעתו של הפסיכיאטר, שבדק את התובע וקבע שמחד גיסא מצבו של התובע בשנים שלפני התאונה היה במגמת התדרדרות, וכי הוא סבל ממחשבות שווא של גדלות ורדיפה, אשר היו יכולות לגרום לו לחשוב שביכולתו לעצור רכבת. בית המשפט קבע כי מהחומר הרפואי שבפניו, אין מחלוקת שהתובע סבל מסכיזופרניה הבפרנית קשה, אשר בעת התפרצותה, מעת לעת, גרמה לו למחשבות שווא של רדיפה וגדלות, ופגעה בצורה ממשית בכושר השיפוט ובוחן המציאות. מחלה זו היתה בתהליך של הידרדרות והחמרה, עם פרוגנוזה לא טובה. אשר למצבו של התובע במועד התאונה, הרי שמן העדויות שהובאו לגבי התנהגות התובע ברגעים שקדמו לתאונה עולה תמונה ברורה למדי, לפיה הוא לא התנהג כאדם בריא בנפשו (חשוב להיוועץ בעורכי דין לתאונת דרכים).

לאור מכלול הראיות שפורטו, הגיע בית המשפט למסקנה כי קיימת אפשרות יותר מאשר סבירה כי התובע סבל בעת התאונה ממחלת נפש פעילה או מהתקף פסיכוטי, שפגמו בכושר השיפוט ובוחן המציאות שלו. לכן התנהג בצורה מוזרה, ודבריו ומעשיו לא היו מובנים לעדים שראו אותו וניסו לתקשר עמו ללא הצלחה (חשוב להיוועץ בעורכי דין לתאונת דרכים).

מסקנת בית המשפט היתה כי טענת הנתבעים בדבר פטור מאחריות לפיצוי התובע בשל "מעשה שנעשה במתכוון" נדחית. האירוע בו נפגע התובע הוא "תאונת דרכים" כמשמעותה בסעיף 1 לחוק פלת"ד, והתובע זכאי לפיצוי לפי חוק זה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אופיר בן צור


 


מאמרים נוספים מאת אופיר בן צור
 
רעיונות לטיולי סוסים
01/12/12 | אטרקציות
אם בא לכם להפתיע את עצמכם ואת המכרים, חברים ואהובים שלכם אולי תבחרו בטיול סוסים אתגרי עמם. מערכת היחסים הקוסמית בין בן האדם לסוס הולכת שנים רבות אחורה ולכן טיולי סוסים גורמים לאנשים להרגיש בנוח וברגיעה מוחלטת.

חוויות מהנות בשילוב אטרקציות
28/11/12 | אטרקציות
זוגות בינונו אשר מחפשים אחר אטרקציות תיירותיות חדשות ומבוקשות. ניתן למצוא מגוון רחב של אטרקציות מסוג זה כגון: הפלגות רמנטיות, טיסות רומנטיות, ספא סוגי רומנטי ומפנק, טיולי סוסים וכ'ו. כמו כן, אופיוציות שונות אלה של חוויות מדהימות ניתן גם לשלב כמו למשל שילוב של ספא רומנטי זוגי והפלגה מפנקת ועוד ועוד...

שעוני ברייטלינג
19/11/12 | קניות
כחובב מושבע של שענות ושעונים, הייתי בטוח שאני מכיר את כל מגוון השוק הקיים בתחום, ובוודאי ובוודאי, שבצחום שעוני היוקרה כבר אין לאף אחד מה לחדש לי. נתקלתי לאחרונה במותג שעוני יוקרה שאינו חדש, בלשון המעטה, אולם תרם נתקלתי בו מקרוב. אני מדבר, כמובן, על שעוני ברייטלינג. אני יודע הרבה על שעונים ועל אופן הפעולה שלהם, ולכן הייתי מופע מאוד על כך שאני לא מכיר לעומק את שעוני ברייטלינג.

שינויים בתחום מכשירי שמיעה
17/11/12 | צרכנות
במאמר שה נעסוק בשאלות ונושאים כגון: כיצד נדע איזה מכשיר מתאים לנו באופן אופטימאלי? ואיזה חידושים אחרונים קיימים בתחום מכשירים אלה. בתחילת שנת 2011 החל משרד הבריאות לממן את רכישת מכשירי שמיעה, ולכן שימוש בהם הפך נגיש ואפשרי עבור אנשים רבים.

טלפון חכם העונה לשם סמארטפון
כיום ניתן לראות בשוק הסלולר יותר ויותר טלפונים חכמים המוגדרים ופחות מכשירי סלולר המשמשים אך ורק לביצוע שיחות. והרי שבעידן שבו קיימים יותר ויותר סמארטפונים מתקדמים כמו למשל נקסוס וואן, אייפון ועוד אשר תופסים נתח שוק רחב קיים הצורך בפורטלים אשר יסייעו וייספקו אינפורמציה אודות מכשירים אלה ולאו דווקא פורטלים אשר יסכמו מהם החידושים בנושא אלה שייתן מענה במונחי ייסוד הקשורים לתחום זה.

חשפניות למסיבת רווקים – משדרגים את ההנאה
16/11/12 | נשים - אחר
את אלפי מסיבות הרווקים המתקיימות ברחבי הארץ מדי יום, ניתן לחלק לשניים: לא, לא התכוונו לכאלו שיש בהם בשר לעומת אלו בהם מסתפקים בפיצות; גם לא דיברנו על וילות לעומת לופטים. הכוונה היא לכאלו אליהן הוזמנו חשפניות, לעומת אלו בהן העדיפו החבר'ה ערב גברי משעמם ופשוט למדי.

הפקת מסיבת רווקים מוצלחת
לא כל יום חבר מתחתן וזו בהחלט סיבה למסיבה, כדי לציין את השינוי המשמעותי הזה צריך לתכנן. כמה נקודות חשובות שצריך להתחשב בהן כדי לארגן מסיבת רווקים מוצלחת. כי גם אם אתם יודעים מהן האטרקציות שתשלבו באירוע , מסיבת רווקים איכותית תלויה במידה רבה בבחירת מקום שמתאים לאופי האירוע ומספר המשתתפים, הכול שאלה של איך אתם והחתן בפרט אוהבים לחגוג.

חשפנית לאירוע
אם חשבתם שלבחור רכב חדש או מלון לחופשה זה עניין מסובך, כנראה שמעולם עוד לא יצא לכם להזמין חשפניות. ההחלטה להזמין חשפנית למסיבת הרווקים או ליום ההולדת שלכם היא בהחלט החלטה חכמה ומהנה, אבל הדרך אל האושר עוד רצופה בהתלבטויות ארוכות.

כיצד להרכיב עדשות מגע בצורה נכונה
בקרב אנשים אשר מרכיבים עדשות מגע עולה תהייה נפוצה והיא השאלה מתי וכל כמה זמן צריך להחליף את עדשות המגע. כמו כן, חשוב מאוד לבצע את החלפת העדשות בהתאם ללוח הזמנים הנכון. וזאת על מנת שהעיניים תהיינה בריאות ויחושו בנוח.

תכשיטים איכותיים אפשר גם מחרוזים
15/11/12 | עיצוב
לייצר תכשיטים או יותר נכון לומר, לעצב תכשיטים, היה בעבר תחום עיסוק שעבר מדור לדור, או שהיה נחלתם של אומנים בלבד. שכן דרוש דיוק רב ומומחיות גדולה בטכניקות של ייצור תכשיטים, מעבר לפן האסתטי העיצובי.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI