דף הבית רפואה ובריאות הפסקת עישון מוערבות רופאים וחברה בגמילה מעישון
מוערבות רופאים וחברה בגמילה מעישון
יוני לוי 08/02/11 |  צפיות: 1100

מוערבות רופאים וחברה בגמילה מעישון

מאמר זה מיועד לאותם אנשים שרוצים שאחד מיקירהם יפסיק לעשן. המאמר נותן לכם מידע כללי וראשוני כיצד יש לגשת אל המעשן וכיצד לגרום לו להפסיק לעשן ולשמור על כך שהוא יפסיק לעשן.

מחקרים בארץ ובחו"ל מצביעים על העובדה, כי הסיבות הבולטות להפסקת העישון הינן בריאותיות, ולרופאים ולחברה יש השפעה מכרעת ביצירת מוטיבציה ובהצלחת הגמילה הלכה למעשה.

הניסיון מראה, שאפילו להמלצה פשוטה של רופא להפסיק לעשן בשיחה אישית יש הצלחה של כ-5% (לאור בדיקה שנעשתה לאחר שנה). אחוז ההצלחה עולה בצורה ניכרת, אם להמלצה מתוסף חומר כתוב, ו/או תכשיר עזר תרופתי לגמילה מעישון.

בסקרים שנעשו לאחרונה בארץ נמצא כי 70% מהמעשנים טענו כי ינסו לחדול מעישון, אם הרופא ימליץ להם לעשות זאת.

מסתבר, איפוא, ללא צל של ספק, כי לרופאים בכלל ולרופאים הכללים ולרופאי המשפחה בפרט יש מעמד וכוח להשפיע על הגברת המוטיבציה להפסיק לעשן. יעילות זו מתגברת במיוחד בקרב האוכלוסייה בעלת רמת השכלה נמוכה. רוב בני האדם מסוגלים להפסיק לעשן בכוחות עצמם, בעזרת תמיכה מינימלית. אולם, רצוי לפנות לכתובת נוספת כמו למשל, חוגים לגמילה מעישון, תוכניות אשייות בכתב, ייעוץ אישי, ספרות עזר וכדומה.

נוסף על כך, חשוב להבין, כי הפסקת העישון לטווח הארוך איננה מאורע נפרד וחד פעמי אלא שלב בתהליך, שהתחלתו בהקניית ידע ובשינוי העמדה כלפי העישון וסופו בשינוי התנהגות – הפסקת העישון והתמדה בכך.

זאת ועוד, כל מעשן נמצא ביחס לעישון, בכל נקודת זמן, במצב מסוים, שיש להכירו ולהתייחס אליו באופן ספציפי ולייעץ לו בהתאם. מידע ושכנוע יכולים לזרז את התהליך, אם הם מוצעים בצורה מתאימה ובזמן הנכון. גורמים שונים תורמים לקידום התהליך הגמילה בשלבים שונים. לכן, על תוכן ההתערבות להיות מותאם למצב שבו מצא כל מעשן.

עניין נוסף שחשוב לשוב ולהביר חדשות לבקרים הוא עניין נזקי הבריאות מעישון, ובמיוחד את הנזקים בנוגעים במישרים למצבו האישי.

חשוב להדגיש שאין מנת עישון בטוחה ואין סוגי סיגריות שהוכחו כבטוחות.

כמו כן, אין לייעץ למעשן להוריד את רמת הצריכה כמטרה בפני עצמה. הוכח, כי כל ירידה בכמות הצריכה היומית הינה זמנית בלבד, ותוך זמן קצר חוזרים לכמות הרגילה. הצמצום הוא יעיל בשלב מעבר (לא יותר משבוע שבועיים) לקראת הפסקה מוחלטת.

מי הם אבות המזון? ולמה זה הדבר הכי חשוב שאתה צריך לדעת על תזונה?


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יוני לוי


 


מאמרים נוספים מאת יוני לוי
 
איך בונים תוכנית הרזיה אפקטיבית ?
03/05/11 | השמנת יתר
מי מכם שקורא את הבלוג שלי יודע שאני לא אוהב להציב מטרות מדידות או מספריות לדיאטה. אני לא מאמין שדיאטה צריכה להתחלק לשני חלקים. החלק הראשון בו נבצע פעולות אינטנסיביות ופעולות אגרסיביות כדי לרדת במשקל והחלק השני גורס שנעשה פעולות שישמרו לנו על ההישג.

3 סיבות טובות למה כדאי לך להתחיל דיאטה היום
יש כל כך הרבה סיבות טובות למה כדאי לך להתחיל לעשות דיאטה כבר היום ולשנות את אורח חיים שלך. כמובן יש את אלו שיגידו לך שזה בריא ובאמצעות ירידה במשקל אתה תוכל למזער את הסיכויים שלך לחלות במחלות בעתיד אבל אתה רוצה תוצאות עכשו, רווחים עכשו וכל אותם מנטרות לא מעניינות אותך.

למה לא הצלחתם בדיאטה עד עכשו? ולמה בתעשיית הדיאטה לא רוצים שתקראו את זה?
28/04/11 | תזונה
נכון ששוב פעם מדגדג לכם לקנות את אותו מוצר פלא שמבטיח לכם לרדת את כל אותם קילוגרים מיותרים? שוב פעם זה מדגדג לכם נוכח התמונה המעלפת על גבי העיתון? ושוב פעם קניתם, ושוב פעם ירדתם שני קילו ועליתם חמישה, ושוב פעם התאכזבתם. מכירים את המעגל הזה?

5 יתרונות העיקריים לאכילה בריאה
13/04/11 | תזונה
רובנו יודעים כי יתרונות הגדולים ביותר לאכילה בריאה הם כושר גופני, הרגשה טובה יותר וכן אנחנו מקטינים משמעותים את הסיכוי לחלות במחלות ובעיקר את הסיכון לחלות במחלות לב, כלי דם וסוכרת. יתרון נוסף של אכילה בריאה הוא שמירה על משקל בריא, בעידן שבו השמנה הפכה למגפה – אכילה בריאה היא מפתח מרכזי להרזיה ומניעה.

איך אפשר לשמור על תזונה נכונה בצבא?
12/04/11 | תזונה
לעיתים די קרובות, חיילים מוצאים את עצמם מתקשים יותר ויותר לשמור על תזונה נכונה בצבא. למרות שצה"ל היום, יותר מתמיד, מקפיד על תזונה נכונה בקרב המשרתים, החטיפים והפיתויים קרובים מתמיד ולכן מגמת ההשמנה בצה"ל רק הולכת ועולה...

5 שיטות פשוטות לירידה במשקל
11/04/11 | רפואה
יש היום מאות, אולי אלפי, דרכים שיכולות לעזור לך לרדת במשקל ולהשיג את היעדים שלך לטוחח הקצר ולטווח הארוך. בכל מקרה, אתה חייב להיות בטוח שלכל השיטות הללו באמת בריאות לך ובאמת יביאו לך תוצאות לטווח הארוך טרם תבחר להשתמש בהם.

כיצד נשמור על יציבה נכונה?
בעידן המודרני, עידן הנהנה מחידושים ומשכלולים טכנולוגיים מרחיקי לכת, משלח ידו של האדם מושפע וניזון מההתפתחויות הטכנולוגיות העדכניות. בעבר נהוג היה לראות ב"עבודה" ביטוי לפעילות אינטנסיבית הכרוכה במאמץ פיסי רב ובהזעה מרובה.

איך משפיעה צריכת הפחמימות והגליקוגן על הדיאטה שלך?
08/04/11 | תזונה
במאמר הבא אני אדבר על פחמימה, אחד מאבות המזון, ועל צריכת גליקוגן איך זה משפיעה על הדיאטה שלך. אם אתה באמת רוצה לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן אתה חייב להבין מה זה גליקוגן ולמה הוא טוב לנו.

ריצה? הליכה? שחייה? כמה עצות לבחור את הספורט המתאים לכם ביותר
כשרוצים להתחיל לעשות ספורט, מרגישים כמו ילדים בחנות ענקית של ממתקים. שאלות רבות מעסיקות את הראש: כיצד אוכל לבחור את הענף הספורט שמתאים לי ביותר? מה בכלל ההבדלים בניהם? ומה אעשה אם ריצה לא תהיה לי טעימה?

למה דיאטה מהירה זה מתכון בטוח לעלייה במשקל?
לדיאטה מהירה יש הגדרות רבות אבל כשאני מדבר על דיאטה מהירה אני מדבר על צריכה מוגזמת של מוצר מזון יחיד או מספר מצומצם של פרטי מזון בפרק זמן קצוב. לרוב בפרטי מזון אלו אין את כל אבות המזון וכמות הקלוריות הנחוצים לתפקוד תקין של הגוף.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI